Yumurta

ÖRDEK YUMURTASI Ördek Yumurtası vucutta Alkali ortam sağlar. Anti-kanser Ördek yumurtası zengin içeriği, pürüzsüz kıvamı ve daha birçok yönden tavuk yumurtasından daha üstün bir gıdadır. 1. Ördek yumurtası kalın kabuğu ile daha uzun süre taze kalır. Buzdolabında, maksimum altı hafta saklanabilir. 2. Ördek yumurtasındaki Albümin ,kek ve hamur işlerinde kabarma ve zengin kıvam sağlar. 3. Ördek Yumurta Omega 3 yağ asitleri vardır. Omega 3 sağlıklı bir cilt ve beyin sağlığı için önemlidir. 4. Ördek Yumurta bir Alkali üreten gıdadır.Kanser hücreleri bir alkalin ortamda gelişemezler ,kanser hastaları için avantajdır .Tavuk yumurtası vücut sıvısında ,asidik ortam oluşturur. Tavuk, yumurtasına alerjisi olan insanların çoğu, alerjik reaksiyonlar olmadan ördek yumurtası tüketebilmektedir. Beslenme Tavuk yumurtasına göre; 6 kat D vitamini, 2 kat A vitamini, 2 kat kolesterol , yaklaşık% 75 fazla E vitamini içerir .Vitamin K2 değerli yüksektir. 100 gr tavuk yumurtası tarafından sağlanan enerji 149 Kcal iken ördek yumurtasındaki enerji yaklaşık 185 Kcal dır. Protein içeriği tavuk yumurtası kıyaslandığında ördek yumurta biraz daha yüksekdir.Sporcular için ideal bir besindir. Ördek yumurtasındaki mineral içeriği,tavuk yumurtasına çok benzer.Selenyum, manganez, çinko, bakır, potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve demir içeriği daha zengindir. Vitamin içeriği çok benzer olmakla birlikte, ördek yumurtaları thiamin, niasin, riboflavin, pantotenik asit, folat, B6 vitamini, D vitamini, E vitamini, A vitamini, B12 vitamini ve retinol içermektedir. 100 gram tavuk yumurtası 3,1 gram doymuş yağ içerirken, ördek yumurtası 3.68 gram doymuş yağ içerir. Tekli doymamış yağ içeriği tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında,i ördek yumurtasında yaklaşık% 50 daha fazladır. Ördek yumurtasındaki aminoasit içeriği daha yüksektir. Amino asitler; treonin, izolösin, triptofanın, lösin, metionin, lisin, sistin, tirosin, fenilalanin, valin, serin, glisin, prolin, aspartik asit, histidin, alanin, ve arginin dahildir. Ördek Yumurta Vs Tavuk yumurtası: Tat ve Yardımcı Bir tavuk yumurtası ile yapılacak her şey, bir ördek yumurta ile yapılabilir. Aslında, çoğu uzman fırıncılar ,yüksek yağ nedeni ile ördek yumurtaları kullanarak keklerin daha fazla kabarmasını, mükemmel tad ve kıvam sağladığını,dondurma yapımında tercih ettiklerini bildirmektedir.

Ördek ve tavuk yumurtasının besin tablosu ile karşılaştırması;

Tablo 1; 

 

 

Besin

Tavuk yumurtası (1 yumurta)

Ördek yumurta (1 yumurta)

Demir (mg)

0.9 (% 5)

2.70 (% 15)

Fosfor (mg)

95.5 (% 10)

154 (% 15)

Çinko (mg)

0.6 (% 4)

1 (% 7)

Selenyum (mcg)

15.8 (% 23)

25.5 (% 36)

A Vitamini (IU)

244 (% 5)

472 (% 9)

Vitamin E (mg)

0.5 (% 2)

0.9 (% 5)

Thiamin / B1 vitamini (mg)

0.02 (% 2)

0.1 (% 7)

Riboflavin / B2 vitamini (mg)

0.2 (% 14)

0.3 (% 17)

B6 Vitamini (mg)

0.1 (% 4)

0.2 (% 9)

Folat / Vitamin B9 (mcg)

23.5 (% 6)

56 (% 14)

B12 Vitamini (mcg)

0.6 (% 11)

3,8 (% 63)

Pantotenik Asit / B5 Vitamini (mg)

0.7 (% 7)

1.3 (% 13)

Kolin (mg) *

126

184

Toplam Omega-3 (mg) *

37

71.4

Toplam protein (gram)

6.28

8.97

 

 

 

 

Karaciğer sağlığı;Kolin açısından son derece önemlidir .Yağlı karaciğer hastalığı çok yakından kolin eksikliği ile bağlantılı olduğuna dair bazı kanıtlar var. Yumurta sarısında daha fazla sahip kolin, bir elyaf diyet kaynağıdır.

 

 

Folat ya da Vitamin B9, ruh sağlığı, hamile kadınlar ve emziren anneler için özellikle önemlidir. 

Temel Vitaminler

 

Ördek yumurtası ,günlük ihtiyaç duyulan  vitamin A ve B-12 ‘nin önemli miktarını karşılar. İçeriğindeki  A vitamini sağlıklı dokular oluşturmak için yeni hücre gelişimini destekler ve aynı zamanda gözleri korur. Kadınlar için önerilen günlük alım  oranının beşte birini ve erkekler için yüzde 16’ sını sağlar.

 

- Bir ördek yumurtasındaki  A vitamini 472 uluslararası birimleri içerir. Ördek yumurta B-12 vitamini ı sinirlerinizi sağlıklıtutar ve kırmızı kan hücre fonksiyonunu destekler.  B-kompleks vitaminleri miktarlarda yanı sıra vitamin D ve E içerir

 

 

Faydalı Mineraller

 

Ördek yumurtası selenyum ve demir içeriği sunuyor. Selenyum sağlıklı bağışıklık fonksiyonunu destekler ve tiroid hormonlarının çalışmasına yardımcı olur. Demir ,kırmızı kan hücrelerine  oksijen taşır  ve enerji üretiminde rol oynar. Erkekler için tavsiye edilen günlük alımının yüzde 34 ve kadınlar için yüzde 15’inin karşılar.Selenyum 25.5 mikrogram veya emme ihtiyacının yüzde 46,sını her ördek yumurtsı  2.7 miligram demir  içerir.Çinko, fosfor ve kalsiyum az miktarda içerir.

 

 

 

5 116
Kayıt Bulunamadı...
Bizi Takip Edin
FacebookTwitterYoutubeİnstagram
Bu sitedeki tüm içerikler ve görsel materyaller Köy-Tav a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.
İletişim
Adres:
Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Kazan / Ankara
Tel:
0 532 4451173
© Köy-Tav. 2017 tüm hakları saklıdır.